Logo anysurfer|FR | NL | DE
Links|Contact|Sitemap|Help|
Zoek:
Site Logo van België
Directie van de Verkiezingen
rss Pagina afdrukken
    U bent hier: ADIB > Ontvangst > Media  > Het grote stemexperiment > Blog

    Blog

    • Foto's stemexperiment

      Fotograaf: Anne de Graaf

       

    • Meer dan 6 000 mensen testen nieuw elektronisch stemsysteem

      BRUSSEL, 27/10/2011.- Over heel Vlaanderen en in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest hebben vandaag 27 oktober 2011 in totaal 6 134 mensen het nieuwe elektronisch stemsysteem getest. De eerste indrukken van de voorzitters van de stembureaus: “Het publiek vindt het systeem gemakkelijk en eenvoudig. Er waren enkele technische problemen maar we mogen stellen dat het experiment zeer goed verlopen is.”

      Het grote stemexperiment heeft plaatsgevonden op 22 verschillende locaties waaronder een marktplein, een rustoord, administraties, een bedrijf, school en bibliotheek.

      De test is georganiseerd op vraag van federaal minister van Binnenlandse Zaken Annemie Turtelboom, Vlaams minister voor Binnenlands Bestuur Geert Bourgeois en minister-president van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest Charles Picqué.

       

      Vertrouwen

      Opvallend was het grote enthousiasme bij studenten en oudere mensen om het systeem te testen. Sommige ouderen vonden één van de toetsen op het scherm “wel een beetje te klein maar het lukt toch. We hebben er alle vertrouwen in.”

      De meeste vragen zijn vastgesteld bij het scannen van de barcodes op de stemtickets. Bij dit nieuwe systeem wordt de stem die je hebt uitgebracht, geprint op een ticket met barcode. Voor het verlaten van het stemhokje moet de kiezer het ticket plooien met de tekst naar binnen, naar de urne stappen en daar het ticket weer openen en de barcode scannen.

      Veel mensen vergaten vandaag het ticket te plooien en soms zijn problemen ondervonden bij het scannen.

      Een ander probleem is opgedoken toen mensen de stemkaart fout in de kaartlezer staken, twee keer erin stopten enz. Dit activeert elke keer een alarm waardoor de voorzitter de machine opnieuw moet starten.

       

      Alle opmerkingen van de voorzitters van de stembureaus worden nu ingezameld en verwerkt in een grondige analyse van het nieuwe elektronische stemsysteem.

      Stekker uitgetrokken

      Het nieuw elektronisch stemsysteem is tijdens het experiment niet alleen door enthousiaste burgers en ambtenaren door de mangel gehaald maar ook door tegenstanders van het elektronisch stemmen. In minstens twee stembureaus hebben zij onder andere de stemkaarten fout proberen inbrengen en in één bureau hebben ze zelfs de stekker uit een stemmachine getrokken om te zien wat er dan zou gebeuren. De voorzitters van de stembureaus hebben alle incidenten netjes genoteerd.

       

       

    • Aantal kiezers per locatie

      Federaal
      • Federale Overheidsdienst (FOD) Binnenlandse Zaken:
        • Centrale diensten: 175
        • Dienst Vreemdelingenzaken: 410
        • Instellingen en Bevolking: 315
        • Veiligheid en Preventie: 125
        • Provinciehuis Leuven: 200
      • Rustoord Hof van Egmont: 90
      • Federale politie: 220
      Vlaanderen:
      • Vlaamse administratie
        • Boudewijngebouw : 268
        • Consciencegebouw: 378
        • Ellipsgbouw: 348
      • Leuven, Vlaams Administratief Centrum: 304
      • Mechelen, Hewlett Packard: 354
      • Antwerpen, Bell-toren: 916
      • Gent: Administratief Centrum en bibliotheek: 573
      • Veurne, dienstencentrum De Zonnebloem: 208
      • Hasselt, Provinciale Hogeschool Limburg: 279
      Brussels Hoofdstedelijk Gewest:
      • Schaarbeek, CCN: 150
      • Sint-Pieters-Woluwe, gemeentehuis: 125
      • Sint-Gillis, gemeentehuis en Voorplein: 444
      • Elsene, ULB: 252
    • 6134 mensen testen nieuw elektronisch stemsysteem

      14u30: in totaal hebben 6134 personen het nieuwe elektronisch stemsysteem getest. Erwin Hertens van de Federale Overheidsdienst Binnenlandse Zaken:"Dat is schitterend. Van harte dank aan al wie dit vrijwillig voor ons heeft gedaan. We kunnen zeggen dat het systeem echt door de mangel is gehaald en nu is het aan ons om alle opmerkingen te bestuderen en een grondige evaluatie te maken."
      De exacte cijfers per locatie volgen zo snel mogelijk.

    • Minister en burgemeesters stemmen

      12u30: de Vlaamse minister Binnenlands Bestuur, Geert Bourgeois, heeft in de loop van de voormiddag het nieuwe stemsysteem getest in het Boudewijngebouw van de Vlaamse administratie in Brussel. In Gent heeft burgemeester Daniel Termont een stem uitgebracht in het stembureau in het administratief centrum aan het Zuid en burgemeester Verfaillie van Veurne heeft gestemd in het OCMW-centrum De Zonnebloem.
    • Elk stembiljet kan maar één keer geregistreerd worden

      12u30: twee veelgestelde vragen:
      1. Kan ik een stembiljet twee keer scannen? Neen, een stembiljet kan slechts eenmaal geregistreerd worden. De tweede keer dat het stembiljet wordt gescand, komt op de voorzitterscomputer de vermelding "dubbele stem" en wordt die niet geregistreerd. De barcode is uniek en de computer aanvaardt elke barcode maar één keer.

      2. Waarom moet ik mijn stembiljet dubbelvouwen met de stem naar binnen vooraleer het stemhokje te verlaten? Dit moet je ook doen wanneer je stemt via potlood en papier. Dit is om te vermijden dat iemand zou zien voor wie je gestemd hebt.
    • Jongeren enthousiast

      12u: Tussen 10 en 11u30 hebben zo'n 1 100 mensen op de 22 verschillende plaatsen in Vlaanderen en in Brussel elektronische stemsysteem getest. Het gaat om personeelsleden van administraties, studenten, bewoners van een rustoord en om algemeen publiek. Opvallend is het zeer hoge aantal kiezers in de Provinciale Hogeschool in Hasselt, Limburg en in de ULB in Elsene, Brussel. "Logisch" zeggen de voorzitters daar, "het zijn jongeren die zonder verpinken met computers werken."
      Elders zijn het overgrote deel van de reacties van het publiek zeer positief. Het enige moment wanneer soms geaarzeld wordt, is bij het scannen aan de urne. Deze handeling is een nieuwigheid in het nieuwe systeem: de burger scant zelf zijn stem in en plaatst het stembiljet daarna in de urne.
    • Te weinig kiezers plooien stembiljetten

      11u10: uit een eerste vragenronde bij de stembureaus blijkt dat nogal wat mensen uit het stemhokje komen en hun stembriefje niet plooien maar meteen naar de urne stappen om de barcode te scannen. De bedoeling is dat de stembriefjes geplooid worden zodra ze uit de stemmachine zijn gehaald om het stemgeheim te bewaren.
    • Elektriciteitspanne op Voorplein Sint-Gillis

      10u45: er is een elektriciteitspannen voorgevallen in het stembureau op het Voorplein van Sint-Gillis. De voorzittersmachine en urne zijn zonder problemen weer gestart maar drie van de vijf stemmachines functioneren niet meer. Ze worden momenteel hersteld.
      Het stembureau op het Voorplein in Sint-Gillis is ondergebracht in een container van de Civiele Bescherming die daarvoor speciaal is ingericht. De gemeente Sint-Gillis levert stroom.
      In het gemeentehuis van Sint-Gillis zelf is ook een stroompanne voorgevallen die na enkele minuten verholpen was.
    • Start stemexperiment vlot verlopen

      10u30: de start van het grote stemexperiment is vrij vlot verlopen. Er zijn een tiental problemen gesignaleerd waaronder twee stemmachines waarvan de printer blokkeerde en een voorzittersmacine "die bij opstart bleef piepen". In het Boudewijngebouw van de Vlaamse overheid was de scanner van de urne stuk bij de start maar ook dat probleem is door de techniekers opgelost.
      In elk stembureau is een technieker aanwezig om geblokkeerde machines weer aan te praat te krijgen binnen de afgesproken tijd van 30 minuten.

    Nieuws

    22.08.2012
    Staatshervorming – Inhoud van de website - Kieswetboek
    22.08.2012
    Provincie- en gemeenteraadsverkiezingen van 14 oktober 2012 – Algemene informatie
    16.03.2012
    Bestelling van de kiezerslijsten